İktisatçı ve Sosyal Bilimci Prof. Dr. Huricihan İslamoğlu ile Söyleşi

İktisatçı ve Sosyal Bilimci Prof. Dr. Huricihan İslamoğlu ile Söyleşi

Aralarında University of California Berkeley, Oxford University, New York University, Boğaziçi Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Sabancı Üniversitesi’nin de bulunduğu birçok üniversitede öğretim üyesi ve araştırmacı olarak bulunmuş ünlü iktisatçı ve sosyal bilimci Prof. Dr. Huricihan İslamoğlu’nu ofisimizde ağırladık. Kendileriyle iktisadi ve siyasi tarihin ışığında dünyanın ve Türkiye’nin bugününün ve geleceğinin konuşulduğu bir söyleşi gerçekleştirdik.

Günümüz dünya düzenin oluşmasının temel taşlarını, neo-liberal devrimi, dünyadaki sosyal, siyasal ve iktisadi yapıların nasıl bugünkü durumlarına evrildiğinin konuşulduğu söyleşide, İslamoğlu Türkiye’nin bu tablodaki yerini alışını, bizlerle soru-cevap şeklinde tasvir etti. Türkiye’deki son zamanlardaki siyasi atmosfere de değinen İslamoğlu, ülkedeki kutuplaşmaların ve uzlaşamamaların tüm toplumu etkilediğini ve ilerlemenin önünde büyük bir engel teşkil ettiğini belirtti.

Ayrıca söyleşide Türkiye’de ve dünyada insan hakları ve barışın yeri, ülkelerin ve sivil toplum kuruluşlarının bu yoldaki çabaları da konuşuldu. Bütün bunların yanında söyleşi boyunca eleştirel düşünmenin ve bilgilerimizi sorgulamanın önemine vurgu yapan hocamıza bu ufuk açan söyleşi için bir kez daha teşekkür ediyoruz.

 

huricihan-islamoglu

Yorum Yap