Single Blog Title

blog konusu

İletişim Yayınları Yönetim Kurulu Başkanı Tuğrul Paşaoğlu ile Söyleşi

5 Mayıs Pazar günü İletişim Yayınları Yönetim Kurulu Başkanı ve Yayıncılar Meslek Birliği Başkanı Tuğrul Paşaoğlu ile GBİ genel merkezinde keyifli bir söyleşi gerçekleştirildi. Siyasetten ekonomiye, teknolojik gelişmelerden hukuka  geniş kapsamlı ve içten bir şekilde gerçekleştirilen bu söyleşide Sn. Paşaoğlu kendi hayatından da kesitler sundu. Yayın kolektif hareketi olarak başlayan İletişim Yayınları’nın hayata geçişindeki asıl amaç olan ‘örgütlenme’ eylemi olduğu girişi ile başlayan söyleşi Türkiye’de dergicilik faaliyetleri ile devam etti.

Sn. Paşaoğlu dergiciliğin en önemli amacının görüşlerin bir vesile ile etrafa yayarak bir topluluk yaratma eğilimi olduğunu ifade etti. Dernek yönetim kurulu üyelerinden gelen ‘aktivist kimdir’ sorusu üzerine, Sn Paşaoğlu soruyu şu şekilde açıklamıştır: ‘Aktivist olmak tek başına birşey ifade etmez, kişinin bir zihniyeti değiştirmeye gücü yetmedikten sonra bilmek bir işe yaramaz.’diyerek gerçek bir aktivistin dinamik, inançlı ve değişime inanan bir karaktere sahip olması gerektiğini vurgulamıştır.

Söyleşiyi kendi siyasi geçmişinden yola çıkarak değerlendiren Paşaoğlu, ‘1968 yılı farklı bir zaman dilimidir, bu dönem nesiller arası çatışmayı içeren bir jenerasyon savaşıdır.’diyerek sürdürdü. CHP ve AKP örneği özelinde siyasi hareketlere değinen Paşaoğlu, ‘siyasi hareketin gücü, toplumsal tahayyüllerle alakalıdır’ sözlerine ek olarak ‘demokrasinin temel koşulunun, varlığa tahammül ve birlikte iş yapma olduğuna’ dikkat çekti. Son zamanlarda ülkenin gündemini bir hayli meşgul eden ‘Çözüm süreci’ konusunda da değerlendirmeler yapan Paşaoğlu bu konuyu tarihsel arka planı ile ele aldı. Son olarak söyleşide adalet, kalkınma, iktisat, güç dengeleri ve teknolojik dönüşüm konularına da değinildi.

 

gbi-2

Yorum Yap