Single Blog Title

blog konusu

KKTC Resmi Temasları ve Kıbrıs Saha Çalışması

Türkiye’de yüksek öğrenim gören gençlerden oluşan Genç Barış İnisiyatifi Derneği resmi temaslarda bulunmak ve Kıbrıs sorunu üzerine saha çalışmaları gerçekleştirmek üzere 6-9 Şubat 2013 tarihleri arasında KKTC’ye ziyarette bulundu. Aralarında  eski Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Cumhurbaşkanı Dışişleri Özel Temsilcisi Gülfem Veziroğlu Sevgili, CTP Genel Başkanı   Özkan Yorgancıoğlu ve DP Genel Başkanı Serdar Denktaş gibi önde gelen siyasi liderlerin yer aldığı bir dizi görüşme gerçekleştirdi. Yapılan görüşmelerde Kıbrıs Sorununun tarihsel sureci irdelenerek barış görüşmeleri hakkında görüş alışverişi yapılıp, alternatif çözüm önerileri sunuldu.

Genç Barış İnisiyatifi Derneği Başkan’ı Emre Akkaş, kendilerinin tüm insanlığın ortak amacı olan dünya barışının temin edilmesine katkı sağlamak isteyen, insanlığa din dil irk ve cinsiyet farkı gözetmeksizin faydalı olmayı hedeflemiş gençlerin başlattığı bir oluşum olduklarını ifade etti. Bu süreçte dernek olarak aktif rol üstleneceklerini vurgulayan Akkaş, çözüme katkıda bulunmaktan mutluluk duyacaklarını belirtti. Ayrıca, Kıbrıs halkının barış içerisinde yaşayabilmesi için tarafların birbirine önyargısız ve samimi bir şekilde yaklaşarak ortak bir çözümde uzlaşmalarının önemine dikkat çekti.Heyet olarak yürütülen proje kapsamında Kıbrıs sorununun dünü, bugünü ve yarını konuşulmak üzere siyasi liderler ile görüşmeler gerçekleştirildi.

Çözüm çözümsüzlüktür felsefesiyle hareket edilemeyeceğini vurgulayan Talat, Kıbrıs Sorunun çözümünde Türk ve Rum yönetiminin samimiyetle çözüm önerileri sunmasının ve uluslararası toplumun bu süreçte tarafsız ve etkin rol almasının temel şart olduğunu belirtti. Öte yandan müzakerelerde etkin bir şekilde rol alan Sevgili, çözüm surecinde tarafların birbirine güven duymasının öneminin büyük olduğunun altını çizdi ve müzakere surecinde özellikle Rum tarafının motive edilmesi gerektiğini ekledi. İki toplumlu iki bölgeli federal bir çözümü savunduklarını ifade eden Yorgancıoğlu, yıllardan beri bu hedefe ulaşabilmek adına çalıştıklarını belirtti.  Kıbrıslı Türklerin giderek içlerine kapanarak dünyadan kendilerini soyutladıklarını söyleyen Denktaş ise, sorunun çözümünde dışa açılmanın ve pazar ihtiyacının karşılanmasının gerekliliğini savundu. Çözüme giden yolda bu soruna bilfiil tanıklık etmiş Kıbrıs halkının görüşlerinin büyük önem arz ettiğinin bilincinde olan Genç Barış İnisiyatifi Derneği, bu kapsamda Halk ile birebir görüştü. Ada halkının soruna ilişkin görüşlerini ve geleceğe yönelik beklentilerini dinledi. Bu kapsamda çalışmalarını raporlaştırarak kamuoyuna sunacağını belirten dernek üyeleri, adadaki programını tamamlayarak ayrıldı.