Single Blog Title

blog konusu

Türkiye Gençliğinin İnkar Yasasına Ortak Tepkisi

Genç Barış fikrinin temelleri Fransa’da çıkarılmaya çalışılan Ermeni Soykırımı İnkar yasasına karşı Fransız Konsolosluğu önünde yapılan eylemle atıldı. Basında “AK Parti ve CHP’ li gençlerden Fransa’ ya ortak tavır” olarak yer alan bu eylem Türkiye gençlerinin kendi ülkesinde ve dünyada ifade özgürlüğünü savunan, politik çıkarlar karşısında toplumların kardeşliğini ve dayanışmayı ilke edinen bir metnin altına imzalarını atmasıyla bu eylem gerçekleşmiştir.

Fransız ve Türkiye Cumhurbaşkanları’nın ortak imzalarıyla kurulan Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi Muhammet Emre Akkaş’ın yüzyıllarca bir arada yaşadığımız Ermeni toplumuyla ilişkilerin daha da gerilmesine sebep olacak bu yasa tasarısına Fransız ve Türk dostluğunu vurgulayan bir bildiri hazırlamasıyla bu eylem başladı.

Bu bildiriye Ak Parti ve CHP Gençlik Kolları Başkanları’nın yanı sıra Türkiye Ulusal Öğrenci Konseyi Başkanı ve Galatasaray Üniversitesi Öğrenci Konseyi Başkanları da imza attılar. İki partinin Genel Merkez Gençlik Kolları Başkan Yardımcıları, İstanbul’da Fransız Konsolosluğu önünde yapılan protesto gösterisinde bir araya geldi. Üniversite öğrencilerinin de destek verdiği eylemde, parti temsilcileri Fransa Başkonsolosluğu önüne çelenk bıraktı.

AK Parti Gençlik Kolları Başkan Yardımcısı Mustafa Demir de, yapılan protestonun AK Parti ve CHP’nin asgari müştereklerde bir araya geldiğinin göstergesi olduğunu belirtti. Fransa halkıyla bir problemleri olmadığını belirten Demir, “Sadece dert ettiğimiz konu, tarihin tarihçiler tarafından değil de, siyasetçiler tarafından seçim dönemlerinde siyasi malzeme olarak kullanılmasıdır.” diye konuştu.

CHP Gençlik Kolları Başkanı İsmail Emre Telci ise, yasa tasarısının tamamen Fransa’daki seçimlerden önce iktidar ve muhalefet partisi tarafından desteklenen bir yasa olduğunu söyledi. İfade özgürlüğünün Fransa gibi demokratik ve modern bir ülkede bu kadar kolay yara almasının kabul edilemez olduğunu belirten Telci, “Bir hatadır ve en azından senatodan da önce bunun bu eylem vesilesiyle engelleneceğini düşünüyoruz. İfade özgürlüğünden bahsederken Türkiye’deki izdüşümlerinin de oluşması gerektiğini düşünüyoruz. Beraber ortak bir metnin altına imza atmaktan gayet mutluyuz. Bundan sonra da bu tarz Türkiye’yi ilgilendiren meselelerde ortak hareket etmekten memnun oluruz.” dedi.

 

inkar-yasasi

Yorum Yap